Zaslinienie anteny i linii asymetrycznej a dopasowanie impecylizmu
... z cyklu bardzo gupie pytania..
    Srasiek pisze:

    Tak, możemy następne kilka lat spędzić na dyskusji czy jest to jedna antena z wieloma powtarzalnymi elementami o indywidualnych punktach zasilania, czy jest to raczej wiele pojedynczych anten łączonych w jakiejś konfiguracji...

    Czy rysunek poniżej to jedna antena z dwoma przełączanymi punktami zasilania, czy raczej dwie anteny łączone ze sobą zależnie od potrzeb? To tylko przykład, żebyśmy rozmawiali o tym samym.. ja piszę o jednej antenie z wieloma elementami i punktami zasilania - albo to akceptujesz, albo czeka nas kilka lat dyskusji o nazwewnictwie.



W dyskusjach ze mną pozbądź się erystyki. Czy dostrzegasz na nią zapotrzebowanie w dyskusjach technicznych?

Niektórzy na bezpieczniki mówią korki. Nazwy używane w handlu, nazwy potoczne, a nazewnictwo techniczne często nie pokrywają się ze sobą. Jest jeszcze kwestia tłumaczenia z języka obcego na język polski. Nie zawsze tłumaczenie jest prawidłowe. Nie zawsze można terminy techniczne przetłumaczyć poprawnie dosłownie.
Nie wszystko napisane w języku obcym jest warte tłumaczenia. Warto, natomiast, być konkretnym. Czy nie konkretniejszym byłby napis „GOES Yagi-Uda Type Antenna” zamiast „GOES Yagi Antenna” pod tym linkiem: http://www.stevenswater.com/products/components/antennas/yagi/? Być może tak. Tylko, żeby to stwierdzić musiałbym poznać jeszcze bardziej język angielski, a kto wie, może nawet ukończyć filologię angielską (oprócz studiów technicznych oczywiście, by mieć w głowie angielskie desygnaty) – a może amerykańską? Osobiście wolę pamiętać nazwisko profesora i inżyniera i nie pomijać tego pierwszego. Chociażby przez grzeczność.

Wikipedyści, moim zdaniem, są konkretni, popatrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_Yagi#/media/File:Kreuzdipolarp.jpg
Pod zdjęciem można przeczytać: „Zespół sześciu krzyżowych anten typu Yagi do łączności z satelitami w paśmie 136-138 MHz”
Tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kszta%C5%82towanie_wi%C4%85zki wspomniano o szykach antenowych, szyku fazowanym.
Gdy zerkniesz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szyki_fazowane zobaczysz coś co bardzo przypomina to o czym pisałeś w którymś z poprzednich postów.
Zauważ, że w pierwszym zdaniu jest: „W teorii fal radiowych, antenowy szyk fazowany jest matrycą (macierzą) anten,”.
Tutaj jest już trochę inaczej, mowa jest o elementach antenowych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_adaptacyjna, ale już w wersji angielskiej tego artykułu https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_antenna jest napisane „Smart antennas (also known as adaptive array antennas, digital antenna arrays, multiple antennas and, recently, MIMO) are antenna arrays with smart signal processing algorithms used to identify spatial signal signatures such as the direction of arrival (DOA) of the signal, and use them to calculate beamforming vectors which are used to track and locate the antenna beam on the mobile/target.” Czyli to o czym mniej więcej pisałeś kilka postów wcześniej, opisując sprzęt który próbujesz ulepszyć. Przeanalizuj to co zostało napisane pomiędzy pierwszymi nawiasami. Czy to akceptujesz? Jeśli nie, nie licz na kilka lat dyskusji ze mną o nazewnictwie. Nie jestem typem radioamatora gawędziarza, tym bardziej forumowego gawędziarza. Jak widać oparłem to wszystko o Wikipedię. To na razie jedyne moje źródło informacji o nowatorskich antenach z lat 50 ub. wieku. lol lol lol

Zapytałeś się o antenę której zdjęcie wkleiłeś. Ta „antena” lol nie posiada przełączników. W zasadzie, mówiąc krótko, są to dwie anteny Yagi-Uda złożone i połączone ze sobą tak by w efekcie uzyskać polaryzację kołową prawoskrętną. Być może ta firma ma inną „antenę” do zaspokojenia innych potrzeb. Producent, czy też diler (nie chciało mi się sprawdzać) podaje parametry techniczne:
http://www.stevenswater.com/products/components/antennas/yagi/#techspecs tej „anteny” lol.
Podał nawet zysk +11dB tylko nie wiem w stosunku do czego i po co ten plus. (Oczywiście mogę się domyślać, że chodzi np. o przekręt na 2,15 dB nieświadomych klientów lub np. literówkę lol, zwykłe niechlujstwo, domysłów może być wiele. Chociaż zdaje się, że literówkę mają na stronie: http://www.stevenswater.com/products/components/antennas/yagi/#techspecs kliknij products i po lewej jest meterology)
Na koniec dla porównania konkretniejsze dane techniczne http://www.radmor.com.pl/pol/Produkty-cywilne/Akcesoria-i-osprzet/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-3289.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem. lol lol lol


  PRZEJDŹ NA FORUM