Czy troje wiejskich głupków - Szajsman, PePe, Czerepak to debile? Tak - to debile
Zaburzenia paranoidalne
Paranoja to przewlekła choroba psychiczna, która może ujawnić się już w średnim wieku. Osobowość paranoiczna charakteryzuje się występowaniem urojeń, a ich konsekwencją może być choroba całej rodziny czy wykluczenie społeczne.
Szacuje się, że z powodu zaburzeń psychicznych cierpieć może nawet 10 milionów Polaków. Wśród nich jest m.in. paranoja, zwana też psychozą paranoidalną. Paranoja może się ujawnić w dość młodym wieku, bo już u osoby trzydziestokilkuletniej. Paranoik to osoba, u której występuje nieprawidłowy (fałszywy) odbiór rzeczywistości. Zatem zaburzenia paranoidalne to zaburzenia osobowości.

Paranoja objawy
Urojenia paranoidalne to główny objaw tego schorzenia. Mogą im towarzyszyć lęki. Osoba cierpiąca na paranoje izoluje się od świata zewnętrznego, co nierzadko prowadzi do wykluczenia społecznego. Pojawia się nadmierna podejrzliwość nie tylko wobec obcych, ale także w stosunku do bliskich osób. Paranoikowi wydaje się, że wszyscy się nim interesują i wzbudza duże zainteresowanie otoczenia. Często pojawia się tzw. mania wielkości, nadwrażliwość na słowa krytyki, oschłość w relacjach, a także niechęć do kompromisów.

Zaburzenia paranoidalne
Zdarza się, że paranoja występuje u tego samego pacjenta wraz z innym schorzeniem, najczęściej depresją. Wówczas mamy do czynienia z zespołem paranoidalno-depresyjnym lub depresją paranoidalną.


  PRZEJDŹ NA FORUM